Ve vyšších polohách po měsíci ledový den

Je až neuvěřitelné, že trvalo celý měsíc, než jsme se dočkali ve vyšších polohách Šumavy celodenního mrazu, v meteorologické terminologii ledového dne. Poslední ledový den zde byl ve vyšších polohách (bližší specifikace poloh dle formulace užívané v ČHMÚ níže) zaznamenán 19. prosince 2022 a přesně po měsíci, tedy 19. ledna 2023 se teplota udržela v polohách nad 700 metry opět pod bodem mrazu. V hřebenových partiích Šumavy bylo období bez celodenního mrazu o něco kratší. Období bez celodenního mrazu až na jednu výjimku (28. 12.) trvalo od 18. prosince 2022 do 10. ledna 2023 (z dat stanice Plechý), tedy více jak 3 týdny. Naopak střední polohy, tedy podhůří Šumavy ani 19. ledna celodenní mráz neměly, viz poslední graf stanice Husinec.

Rozdělení poloh dle převládající nadmořské výšky v ČR pro potřeby meteorologie (předpovědi apod.):

nižší polohy do 400 m n. m.

střední polohy 400 m – 600 m

vyšší polohy 600 m – 800 m

horské polohy 800 m a výše (zdroj: Elektronický meteorologický slovník ČMeS).

Grafy stanic ČHMÚ – ve vyšších polohách s celodenním mrazem: Volary, Tisovka – Ktiš, Kašperské Hory, a v podhůří Husinec přes den nad 0 °C

Ve vyšších polohách po měsíci ledový den
Ve vyšších polohách po měsíci ledový den
Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..