Větrný víkend za námi

Oblevu, která zasáhla Šumavu v plné síle, doprovázel silný vítr několik dní, konkrétně od pátka 17. února do pondělí 20. února. Díky teplotám vysoko nad bodem mrazu, dešťovým srážkám hlavně v hřebenových partiích a silnému větru, došlo k rychlému odtávání sněhové pokrývky. Podrobněji jsme o tom informovali v článku „Sníh mizí doslova před očima„. Není překvapením, že nejsilnější poryvy větru naměřila německá stanice Velký Javor, kde meteorologové naměřili 30 m/s, což je v přepočtu 108 km/hod. Na české straně Šumavy byl naměřen nejvyšší poryv větru na Churáňově a to 21 m/s (76 km/hod.). Hodně ale foukalo i u Lipenské přehradní nádrže, konkrétně v Nové Peci (20,6 m/s) nebo v podhůří Šumavy na stanici Vlkonice. Níže uvádíme tabulku s nejvyššími nárazy větru v oblasti Šumavy a jejího podhůří.

Tání sněhu se díky utišení větru a mírnému ochlazení, kdy v nejvyšších polohách slabě mrzne, značně zpomalilo. Všechny toky odvodňující Šumavu jsou již po kulminaci a hladiny postupně klesají. Na první povodňový stupeň si „šáhla“ Vydra na Modravě a řeka Otava jak v Rejštejně, tak v Sušici. Jen 15 cm pod 1. povodňovým stupněm se „zastavila“ Teplá Vltava v Chlumu u Volar. V dalších dnech bude pokračovat nadprůměrně teplé počasí, s ochlazením se počítá až o víkendu.

lokalitamax náraz větru v m/s
(zaokrouhleno)
v období 17. – 20.2. 2023
Velký Javor30
Churáňov21
Nová Pec21
Vlkonice21
Černá v Pošumaví20
Jezerní hora19
Ktiš, Tisovka18
Vyšší Brod18
Kašperské Hory17
Nové Údolí17
Volary17
Větrný víkend za námi
Velký Javor 18. února 2023 odpoledne, zdroj: bergfex.cz
Výška hladiny a průtok na vybraných profilech Povodí Vltavy
Vydra, Modrava
Otava, Sušice
Teplá Vltava, Chlum u Volar

zdroj dat: ČHMÚÚH AVČR, wetteronline.denovapec.cz, Povodí Vltavy

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..