Na Šumavě další červencové mrazíky
Po přechodu studené fronty k nám začal od západu proudit chladnější vzduch. Zatímco na vrcholových stanicích Šumavy se ještě v sobotu teplota vzduchu pohybovala kolem 23 °C, po neděli už to bylo jen kolem 10 °C. Díky nočnímu vyjasnění a uklidnění větru tak byly v noci na pondělí v horských údolích vhodnější podmínky pro výraznější pokles teplot. První slabý červencový mráz jsme zaznamenali v noci na pátek 26. července (aktualita: Pranostika o Svaté Anně se naplnila). Další červencové mrazíky se na „horních šumavských mrazovkách“ dostavily v noci na pondělí 29. července, kdy na Březníku jsme naměřili minimum teploty vzduchu -0,9 °C, na stanicích Rokytská slať a Kvilda – Perla bylo zaznamenáno -0,8 °C resp. -0,5 °C (zdroj dat: ČHMÚ). Doslova jen pár desetin stupně chybělo k zaznamenání mrazu na Knížecích pláních a Žďárku (Tmin 0,1 °C). Mimo Šumavu dnes nikde jinde dle dostupných údajů mrazový den zaznamenán nebyl.
Na více lokalitách Šumavy byl ale naměřen přízemní mráz. Další červencové mrazíky v přízemní vrstvě jsme zaregistrovali například na lokalitách Arnoštov (-1,6 °C), Březová Lada (-2,4 °C), Horská Kvilda, u Hamerského potoka (-1,7 °C), Knížecí pláně (-2,1 °C), Kvilda – Perla (-2,2 °C), Pasečná – Mlýnský potok (-0,3 °C), Žďárek (-3,2 °C), ale třeba také na Plechém (-0,4 °C).
Noc na úterý by mohla být ještě podobně chladná.
[…] Druhý měsíc meteorologického léta je za námi. Až v samém závěru měsíce jsme se dočkali nejteplejšího červencového dne napříč všemi šumavskými polohami. Přitom poslední dekáda července přinesla zároveň i ty nejchladnější rána, kdy byly naměřeny v mrazových kotlinách teploty pod bodem mrazu, informovali jsme například aktualitě Na Šumavě další červencové mrazíky. […]