Obleva dorazila na Šumavu v plné síle

Předpovědi počasí se bohužel pro Šumavu naplnily v celé své šíři. Obleva spojená s deštěm zapříčinila rychlé tání sněhu a zaplnění koryt potoků a řek. Postupné oteplování se projevilo nejdříve na hřebenech hor a ve vyšších polohách. O poznání později teplý vzduch profoukl i mrazivá údolí, což je názorně vidět na srovnávacím grafu průběhu teploty vzduchu z meteorologických stanic na vrcholu Smrčiny a v údolí Stögrovy Hutě u Volar, kde se teplota dostala setrvale nad 0 °C se skoro dvoudenním zpožděním. Výstižně průběh počasí pře Vánoci ilustrují i srovnávací snímky stavu koryt šumavských říček Řasnice a Roklanského potoka (zdroj: sumavanet.cz)  z mrazivého období před Vánoci (18. 12.), následného počátku oteplení (21.-22. 12.) a nakonec při stavu po silnějším dešti (23.12.). Aktuální stav zrychleného odtoku po dešti a intenzivním tání sněhu dokumentuje také krátké video Řasnice u Hliniště (23. 12.).

V porovnání období kolem Vánoc za posledních 10 let z hlediska sněhu, jak jsme prezentovali zde, bude bohužel patřit to letošní na Šumavě k těm sněhově nejhorším. Výrazný úbytek sněhu před Vánoci je zřejmý i z aktuálního přehledu sněhu ze Šumavy – Sněhový servis 23. prosince.

Rozdílný nástup předvánočního oteplení v různých polohách Šumavy – do vyšších poloh přislo o dva dny dříve než do níže položených mrazivých údolí.
Mrazivé období, začátek oteplení a obleva v předvánočním období 2022 na snímcích šumavské říčky Řasnici
Mrazivé období, začátek oteplení a obleva v předvánočním období 2022 na snímcích webkamery webu sumavanet.cz na Roklanském potoce v Modravě
Šumavská Řasnice 23. prosince 2022 u Hliniště

Volary 18. prosince 2022 (vlevo) a 23. prosince (vpravo) 2022
zdroj: sumava.eu
Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..