Silný vítr přinesl na Šumavu ochlazení a sníh

Jan Procházka a Ivo Rolčík

Při přechodu výrazné tlakové níže k nám v pátek během pozdních večerních hodin a v noci začal proudit velmi chladný původem arktický vzduch od SZ. V souvislosti s tímto přechodem fronty z 10. na 11. března se v předpovědi ČHMÚ avizovalo výrazné ochlazení, sněžení a silný vítr. V návaznosti na to byla vydána i příslušná výstraha. Předpověď se beze zbytku vyplnila a silný vítr přinesl na Šumavu ochlazení a sníh.

Nejvyšší nárazy větru v oblasti Šumavy zaznamenali meteorologové opět na Velkém Javoru (122 km/h), ale silně foukal vítr i jinde, jak uvádíme prostřednictvím hodnot maximálních nárazů větru v tabulce níže. S večerem se dešťové srážky postupně od vyšších poloh měnily na sněhové a do rána se na většině míst Šumavy objevila sněhová pokrývka. Vlivem silného větru jsou výšky nového sněhu velmi nerovnoměrné. Zatímco některé meteorologické stanice uvádějí úhrny nového sněhu okolo 10 cm, tak např. na Velkém Javoru, Poledníku nebo Plechém byl veškerý nově napadaný sníh větrem vyfoukán mimo měrný profil a stanice ve výsledku nezaznamenaly prakticky žádný přírůstek sněhové pokrývky. Přehled hodnot nového sněhu, který byl dle dostupných dat registrován od večera (10. března 19 h) do rána (11. března 7 h) v oblasti Šumavy přinášíme v tabulce pod textem.

Kromě silného větru a nového sněhu došlo i k předpovídanému výraznému ochlazení. Zatímco v pátek večer v 19 h byla i v nejvyšších polohách Šumavy teplota vzduchu ještě nad nulou, v 7 h ráno hlásily vrcholové stanice Velký Javor -7,7 °C, Poledník, Blatný vrch i Plechý shodně  -7,2 °C, Jezerní hora, Boubín a Smrčina -7,0 °C. Propad teploty vzduchu v nejvyšších polohách dokumentují grafy jejího průběhu u vybraných meteorologických stanic. Změnu počasí z pátka na sobotu pak přibližují snímky šumavských webkamer.

Filipova Huť 10. a 11. března 2023
Bučina 10. a 11. března 2023

Maximální nárazy větru a výška nového sněhu v cm na vybraných lokalitách Šumavy přes noc z 10. na 11. března (mezi 19. h večerní a 7. h ranní)

LokalitaNový sníh v cm
Blatný vrch20
Jezerní hora14
Malá Mokrůvka10
Smrčina10
Březník8
Churáňov8
Rokytská slať7
V Koutě7
Lokalitamax náraz větru v km/hod.
Velký Javor122
Dreisessel92
Rohrbach91
Černá v Pošumaví90
Nová Pec89
Zwiesel85
Volary81
Churáňov79

Propad teploty vzduchu a nárůst sněhové pokrývky z 10. na 11. března 2023 na grafech meteorologických stanic Blatný vrch a Boubín (zdroj: ČHMÚ)

zdroj dat: ČHMÚ, novapec.cz, sumavanet.cz, wetter-eggerszell.de, ih.cas.cz

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..