V květnu už jen zbytky sněhu

S koncem měsíce dubna skončila i na hřebenu Šumavy souvislá sněhová pokrývka. Pravidelný páteční sněhový servis tím již pozbývá smyslu. Přitom ještě před dvěma týdny to v nejvyšších polohách vypadalo jako v zimě (v článku:  Půl metru sněhu na hřebenu Šumavy), čemuž odpovídal i následný přehled o výšce sněhu ze Šumavy (Sněhový servis 26. dubna 2024). Letní teploty a teplý vítr však v posledních dnech dubna se sněhem doslova zacvičily, na počátku května tak zůstávají i v nejvyšších polohách už jen zbytky sněhu.

Dotávání sněhu na našich vrcholových stanicích Blatný vrch a Plechý 30. dubna dokumentují níže uvedené grafy (zdroj: ČHMÚ), zbytky sněhu zaznamenané 2. května i několik snímků pod textem. V zastíněných místech, kam nemůže slunce a teplý vítr se občas jedná o sněhové ostrovy dosahující místy výšky kolem půl metru. Na bavorské straně Šumavy je viditelný poslední sníh tradičně nejvíce v oblasti Velkého Javoru a Velkého Roklanu. Díky počasí a příznivé viditelnosti bylo možné počátkem května ze šumavského hřebenu s trochou fantazie na dálku zkontrolovat i stav sněhu v Alpách 🙂 jak také dokumentují přiložené snímky. Vzhledem k předpokládanému výhledu počasí dle ČHMÚ budou v dalších dnech zbytky sněhu ze Šumavy většinou i nadále rychle mizet.  

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

One comment

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..