Červen srážkově bohatý

Červen srážkově bohatý

Máme za sebou, dle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), nejdeštivější červen za posledních 50 let. V průměru spadlo v České republice 158 mm srážek na metr čtverečný. Překonán tak byl zatím nejdeštivější červen z roku 2013, což dokladuje první graf. 

Jak si vedla Šumava ve srážkách a kde spadlo vody v červnu nejvíce? Paradoxně to nebylo ve srážkově nejbohatších lokalitách, ale ve východním podhůří Šumavy. Dle dostupných dat, která máme k 6. červenci k dispozici, napršelo mezi 200 až 215 mm srážek na stanicích Český Krumlov – Přísečná, Tisovka, Černá v Pošumaví, Vyšší Brod a Husinec. U zmíněné Černé v Pošumaví jde navíc o nejvyšší červnový úhrn za celou dobu měření, tedy od roku 1994 a o druhý nejvyšší měsíční úhrn ze všech měsíců roku. Prvenství si nadále drží povodňový srpen 2002 s více jak 380 mm. Nejméně srážek na Šumavě v červnu spadlo na stanicích Vlkonice, Železná Ruda, Klatovy a Čachrov a to mezi 108 až 120 mm. 

Ne všude byl ale červnový úhrn srážek nějak výjimečný. Například ve Volarech, kde se srážky měří od srpna 2008, skončil letošní červen až na 5. příčce z 13. se 148 mm, deštivější byly červny 2009, 2012, 2013 a 2018. 

Z výše uvedených dat vyplývá, že nejvýchodnější část Šumavy si srážkově mnohem více polepšila, než její západní část. Mnohem více vody spadlo ale v nedalekých Novohradských horách, což dokazuje přiložená srážková mapa. 

Šumavskou lokalitou s nejvyšším úhrnem za prvních šest měsíců roku zůstává, dle údajů ČHMÚ, stanice Prášily na Klatovsku s více jak 800 mm srážek, následuje Bučina u Kvildy s bezmála 750 mm. Úhrny srážek z hřebenových stanic jsou k dispozici jen v bezmrazovém období, tudíž je do tohoto souhrnu nelze zařadit.

Nejsrážkovější roky a jejich průměrné úhrny, zdroj Česká televize a ČHMÚ

Červen srážkově bohatý

Srážkové úhrny v procentech normálu dle krajů, zdroj Česká televize a ČHMÚ

Červen srážkově bohatý

Srážková mapa České republiky za měsíc červen: zdroj ČHMÚ

Červen srážkově bohatý
Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..