Srážkově bohatý začátek srpna

Začátek srpna přinesl na Šumavu vydatné a místy i intenzivní srážky. Po velmi teplém prvním srpnovém dni, kdy v podhůří Šumavy teploty často překračovaly hranici tropického dne (Prachatice 31,5 °C, Velhartice 31,2 °C, Čkyně 31,1 °C) přišla podmračená neděle a výrazný pokles teplot. Lokální srážky na západě Šumavy postupně vystřídal trvalý déšť, který ustal v pondělí odpoledne. V noci na úterý 4. srpna se znovu rozpršelo. Mohla za to vlnící se fronta, která zůstávala nad naší republikou téměř bez pohybu.

Nejvydatnější srážky zasáhly severní návětří Šumavy, tedy podhůří na Klatovsku, Prachaticku a Českokrumlovsku. V západní části Šumavy byly velmi vydatné srážky zaznamenány i v centrální části, což dokládají mapky se srážkovými úhrny.

Na úhrny srážek, které překročily za 72 hodin místy i 80 mm, zareagovaly toky vzestupem hladin. První povodňové stupně hlásily krátce toky Křemelná, Ostružná, Otava, Blanice, Volyňka, Zlatý potok, Fefrovský potok, Starovský potok a Polečnice. Vltava se tentokrát na povodňový stupeň nedostala na žádném z měrných profilů.

První povodňový stupeň dne 4. srpna 2020:

řekalokalita
KřemelnáStodůlky
OstružnáJesení
OtavaSušice
OtavaPracejovice
BlaniceBlanický mlýn
BlanicePodedvorský mlýn
BlaniceBavorov
VolyňkaVimperk
Fefrovský p.Prachatice
Zlatý potokHracholusky
Starovský p.Zechovice
PolečniceKájov
PolečniceČeský Krumlov

Nejvíce srážek od 2. do 4. srpna napršelo na jihozápadě republiky v Prášilech, na Churáňově a ve Velharticích, naopak nejméně srážek za toto období naměřily stanice Vyšší Brod, Přísečná u Českého Krumlova a Vlkonice. Nejen na Šumavě ale významně pršelo, Novohradské hory, Vysočinu, Orlické hory, Jeseníky a část Beskyd zasáhly podobně intezivní a vydatné deště, které zvedaly hladiny toků.

V dalších dnech nás čeká návrat slunečného a teplého počasí s letními, v nižších polohách postupně i tropickými teplotami.

Lokality s úhrny nad 80 mm (zaokrouhleno) na Šumavě od 2. do 4. srpna 2020, zdroj ČHMÚ, mimo Velhartic:

lokalitasrážky
Prášily99
Churáňov99
Velhartice94
Nihošovice89
Kašperské Hory86
Hojsova Stráž85

Srážkové mapy dokládají vydatné úhrny, zdroj ČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..