Teploty v horských polohách překročily 20°C

Po velmi chladných dnech, kdy v horské polohy pokryl sníh, který v nejvyšších partiích v západní části Šumavy vydržel několik dní, přišla razantní změna v počasí. Díky inverzi proudí ve vyšších vrstvách velmi teplý vzduch a horské polohy zažívají teploty, za které by se nemusel stydět červenec či srpen. 

Nejtepleji v rámci celé České republiky, což dokládá mapa na konci článku, bylo ve středu 21. října na Kvildě, Horské Kvildě a na nedalekém Churáňově. V této oblasti teploty překročily hranici 20°C. Vůbec nejvyšší teplotu zaznamenala známá mrazová kotlina Kvilda – Perla s maximem 21,5°C, přitom v nočních hodinách zde teplota klesla na -3,5°C. Teplotu nad 20°C naměřila i níže položená stanice Hliniště.

Velmi teplo bylo ale i v hřebenových partiích, kde teploty dosáhly na 18°C a to na stanicích Plechý, či Boubín.  

Nejen na Šumavu, ale i do Novohradských hor proudil velmi teplý vzduch, stanice Pohoří naměřila v maximu 20,6°C.

Ještě ve čtvrtek si užijeme velmi teplý den s maximy kolem 20°C, v pátek nás čeká přechod frontálního systému, za kterým začne proudit o něco chladnější vzduch.

Teplotní graf stanice Kvilda – Perla s denní amplitudou 25°C:

Teplotní mapa dokládá, že oblast kolem Kvild byla tou nejteplejší v republice:

zdroj dat: ČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..