10.10. padla první -10

Pěkné a slunečné víkendové počasí přineslo také s nočním vyjasněním první silnější mráz do všech sledovaných mrazových kotlin. Vítězně z toho tentokrát vyšla stanice pana A. Vojvodíka Kvilda – Perla, kde v nedělním ránu klesla teplota až na -10,2 °C, čímž posunula podzimní minimum pod pomyslnou desetistupňovou hranici. Přestože další lokality zmíněnou hranici nepřekonaly, dosahoval mráz na vícero místech také silné a poměrně vyrovnané hodnoty. Silný byl pokles teploty i v přízemní vrstvě vzduchu, kdy např. stanice Žďárek zaznamenala přízemní mráz -15,0 °C, Knížecí Pláně -14,8 °C a Horní Jizera -14,7 °C.

V tabulce uvádíme přehled stanic s hodnotou mrazu pod -8 °C. Přiložené snímky dokumentují stav v okolí stanice Kvilda – Perla zrovna v čase, kdy čidlo teploty zaznamenalo hodnoty mrazu pod -10 °C. Pro doplnění je z téže stanice zobrazen i graf teploty vzduchu s dotčeným ranním poklesem.

zdroj dat: ČHMÚ, ÚH AV ČRPřF UKZFJUVÚV TGMNP Šumavawetter-eggerszell.de a sumava.eu

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..