Na Šumavě klesla teplota poprvé pod -20 °C

spoluautor Ivo Rolčík

Poprvé za aktuální zimní sezónu klesla teplota vzduchu pod -20 °C. Bylo tomu symbolicky 21. prosince, kdy je u nás nejdelší noc, a to hned na několika lokalitách na Šumavě. Na ostatním území Česka se většinou vyskytovala oblačnost a silný mráz se proto mimo Šumavu prakticky nevyskytoval. Jen střídavé vyjasnění v Novohradských horách dopomohlo na stanici Pohoří na Šumavě k poklesu teploty na hodnotu mrazu -15,2 °C.

Pokles teplot způsobil přiliv studeného vzduchu ze severu, zmenšená oblačnost a sněhová pokrývka. Ne na všech lokalitách ale panovaly v noci ideální podmínky. Protože v polohách pod 800 metrů většinou chybí sníh, teplota nemá šanci klesnout tak nízko jako nad sněhem. Nejníže klesla teplota vzduchu na stanici Rokytská slať -23,0 °C, dále pak Březník (-22,0 °C), Žďárek (-21,5 °C) a Kvilda – Perla (-20,5 °C). Jen tři desetiny chyběly teplotě vzduchu k dosažení hodnoty -20 stanici Knížecí Pláně (-19,7 °C), ještě o jeden stupeň „tepleji“ bylo na stanici Horská Kvilda AV.

Za zmínku stojí i hodnoty přízemní teploty vzduchu. U stanic, které tuto veličinu měří, byl zaznamenán největší přízemní mráz na lokalitách Žďárek (-24,0 °C), Knížecí Pláně (-22,8 °C) a Horská Kvilda AV (-20,7 °C).

Ještě následující noc na 22. prosince může přinést podobně nízké teploty, pak nás čeká „vánoční“ obleva, teploty nad nulou a srážky v podobě dětě i v horských polohách.

Nejnižší teploty 21. prosince 2021:

   
Lokalitamin teplota v °C dne 21.12.zdroj
Rokytská slať-23,0ČHMÚ
Březník-22,0ČHMÚ
Žďárek-21,5 
Kvilda – Perla-20,5ČHMÚ
   

Teplotní graf stanice Rokytská slať s minimem -23,0 °C

zdroj obrázku sumava.eu

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..