Nejchladnější červnové ráno za 12 let

Jen co začalo klimatologické léto, probudili jsme se na Šumavě do velmi chladného rána, kdy teploty klesaly na 8 °C až 4 °C, v polohách nad 700 metry se vyskytly často teploty lehce pod bodem mrazu. Výraznější mráz zaznamenaly všechny šumavské mrazové kotliny. Vůbec nejnižší teplotu naměřila 1. června stanice Kvilda – Perla, kde teplota klesla na -6,4 °C. Mrzlo například i u Lipenské přehrady na stanici Černá v Pošumaví, kde mráz v červnu nebývá příliš často. Za posledních 27 let se tak stalo jen v šesti letech, naposledy v roce 2012. 

Abychom našli v červnu na Šumavě nižší naměřenou teplotu než letos v červnu, musíme až do roku 2009, kdy na stanici Rokytská slať klesla teplota 5. června na -6,8 °C.

Ještě noc na 2. června přinese nízké teploty, pokud dojde k vyjasnění a uklidnění větru. V dalších dnech již noční teploty budou vyšší a mráz bude naměřen maximálně v brzkých ranních hodinách na některých mrazových lokalitách.

zdroj dat ČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..