První letní den roku v nižších polohách Šumavy

V přílivu teplého vzduchu od jihozápadu jsme se v nižších polohách Šumavy dočkali v neděli 9. května prvního letního dne, kdy teplota překonala hranici 25 °C. Po teplotně velmi chladném dubnu i chladnější první květnové dekádě je to opravdu výrazný teplotní skok vzhůru.

Letní den zaznamenaly níže položené stanice do nadmořské výšky přibliže 700 m n.m. na Klatovsku, konkrétně Klatovy, Vlkonice, Velhartice, Čiháň či Chotěšov. Nad hranici letního dne se dostala teplota i na výše položených Kašperských Horách. Na Prachaticku bylo přes 25 °C na stanicích Husinec, Čkyně, Prachatice a Vimperk. Z Českokrumlovska hlásí letní den jen Křemže a Vyšší Brod. Výše zmíněné stanice měly většinou maxima mezi 25 °C až 26 °C.

I následující den, tedy 10 května lze očekávat překročení hranice 25 °C a to s velkou pravděpodobností i v polohách mezi 700 m a 900 m n.m. V dalších dnech se ochladí, průměrné teploty budou typické pro druhou dekádu května, počítat musíme i se srážkami.

zdroj: sumava.euČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..