Silný vítr vyvracel stromy

Ve čtvrtek 21. října 2021 kolem 8 hodiny ranní dorazil na Šumavu spolu se studenou frontou velmi silný vítr. Nárazy byly nejsilnější v dopoledních hodinách, po poledni vítr lehce zeslábl. Nejvyšší nárazy větru zaznamenaly německé hřebenové stanice Velký Javor (33,1 m/s) a Dreisessel (29,1 m/s). Velmi silné nárazy byly naměřeny i u Lipenské přehrady, stanice v Černé v Pošumaví zaznamenala rychlost 27,5 m/s. 

Takto silné nárazy větru, doprovázené dešťovými přeháňkami, se neobešly beze škod, na celém území Šumavy docházelo k pádům stromů. Přerušen byl provoz na tratích kolem Vimperka, Volar i třeba Hořic na Šumavě. Stromy padaly i na komunikace, hasiči tak měli během dne plno práce. Národní park Šumava prosí turisty, aby omezili pohyb v lesích, kde hrozí další pády stromů.

Vítr bude ve večerních hodinách slábnout, v dalších dnech se výrazněji ochladí a v polohách nad 800 metry n.m. musíme počítat se sněhovými přeháňkami. 

      
 Lokalitamax náraz m/szaokrouhlenozdroj 
 Velký Javor (D)33,1 Wetteronline 
 Dreisessel (D)29,1 wetter-eggerszell.de 
 Černá v Pošumaví27,5XČHMÚ 
 Churáňov23,9 ČHMÚ 
 Volary, ČOV23,0XČHMÚ 
 Český Krumlov22,5XČHMÚ 
 Nová Pec21,9 novapec.cz 
 Velhartice21,6 pocasi-volary 
 Zwiesel (D)21,1 Wetteronline 
 Strakonice21,0XČHMÚ 
 Vlkonice20,5XČHMÚ 
 Ktiš, Tisovka20,0XČHMÚ 
 Volary, Tolarova ul.19,8 pocasi-volary 
 Vimperk, Homolka19,7   
 Klatovy19,0XČHMÚ 
 Vyšší Brod18,0 ČHMÚ 
 Kašperské Hory17,5XČHMÚ 
 Husinec17,5XČHMÚ 
      
Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..