Velmi silné bouřky zvedly hladiny toků

V noci na 24. června přešlo přes Šumavu pásmo velmi silných bouřek s přívalovými srážkami. Největší silou udeřily bouřky před půlnocí. Vůbec nejsilnější byly v pásmu z Vimperka k Volyňi, kde za hodinu spadlo mezi 60 až 90 mm. To samozřejmě způsobilo bleskové zvednutí hladin potoků a zejména řeky Volyňky, která krátce po půlnoci dosáhla na 3. povodňový stupeň. Druhého stupně dosáhla řeka Otava. Vzestupy hladin řek zaznamenaly všechny šumavské toky, povodí jsou po předchozích deštích nasycená, stačí tak i relativně nižší úhrny kolem 20 až 30 mm, aby toky reagovaly vzestupem. Menší toky již během noci výrazně poklesly, toky v nižších polohách budou klesta pomaleji.

Další bouřky, ale dle předpovědi již slabší, přijdou i následující noc. Musíme tak opět lokálně počítat s krátkodobými vzestupy hladin.

Nejvyšší úhrny srážek za 24 hodin na jihozápadě ČR (od 23.6. 8:00 do 24.6. 8:00):

     
 staniceokresúhrn v mm 
 NihošoviceStrakonice97,2 
 VimperkPrachatice61,5 
 VrážPísek56,3 
 KestřanyPísek54,9 
 StrakoniceStrakonice51,8 
     

Úhrn srážek z noční bouřky z 23. na 24. června 2021:

zdroj dat ČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..