Červen byl na srážky mimořádně bohatý

Měsíc červen přinesl na Šumavu nadprůměrné množství srážek. Většina srážek spadla ve formě přívalových deštů. Srážky sice nebyly rozprostřeny plošně, ale zasáhly velkou část Šumavy i jejího podhůří a to především v první a třetí dekádě měsíce. Opakovaně se vyskytlo i silné krupobití a nárazový vítr, přesahující lokálně i 20 m/s.

Nejvyšší měsíční úhrn zaznamenala stanice Tisovka, ležící v katastru obce Ktiš, kde spadlo přes 310 mm. Tato lokalita se nachází při většině meteorologických situací v závětří, tento měsiční úhrn je tak mimořádný. Na srážky bohatý byl červen i na Boubíně s úhrnem přes 270 mm. Po zadu nezůstal ani hraniční hřeben, kde na německé stanici Dreisessel spadlo 258 mm. 

Stanice ve Volarech, která měří srážky od roku 2008, tedy 14 let, zaznamenala v červnu vůbec nejvyšší měsíční úhrn za dobu měření (239 mm). Za zmínku stojí u této stanice i intenzita srážek, která 28. června po půlnoci při silné bouřce v jednu chvíli dosáhla hodnoty 339 mm/hod., pro lepší představu je to množství vody 5,6 litru na každý metr čtverečný za 1 minutu!

Na takto významné srážky samozřejmě opakovaně reagovaly řeky a potoky v postižených oblastech významnými vzestupy hladin během velmi krátké doby. Na třetí povodňový stupeň se dostala například řeka Blanice, škody způsobily i menší toky jako třeba Zlatý potok na Prachaticku nebo Polečnice na Českokrumlovsku. Až o 4 metry stoupla krátkodobě hladina v Husinecké přehradě, o půl metru stoupla hladina Lipenské přehrady, kde vysoký stav nadále trvá. 

Lokality, kde v červnu 2022 spadlo více jak 200 mm srážek: 

    
 lokalitaúhrn srážek v červnu v mm 
 Ktiš, Tisovka312 
 Boubín272 
 Dreisessel (D)258 
 Volary, ČOV243 
 Volary, Tolarova239 
 Lackenhauser (D)238 
 Nová Pec230 
 Kubova Huť223 
 Vimperk220 
 Strážný218 
 Řasnice217 
 Vimperk, Homolka217 
 Husinec216 
 Plechý216 
 Zbytiny215 
 Schnellenzipf (D)208 
 Nová Pec, Jelení205 
 Poledník203 
 Černá v Pošumaví201 
    

srážkové úhrny jsou zaokrouhleny 

zdroj dat: ČHMÚ, ÚH AV ČRPřF UKZFJČUVÚV TGMNP Šumavawetter-eggerszell.denovapec.cz a sumava.eu

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..