Erupci sopky v Tichomoří zaznamenaly i šumavské stanice

Opravdu těžko uvěřitelné. Erupci podmořské sopky, ke které došlo 15. ledna 2022 ráno (našeho času), Hunga Tonga-Hunga Ha’apai v Tichomoří, zachytily postupně stanice po celém světě. Na Šumavu přišla tlaková vlna po 20. hodině večer, tlak vzduchu krátce stoupl zhruba o 1,2 hPa, aby následně opět prudce poklesl. Lidské tělo změnu nezaznamená, ale barometry jsou velmi citlivé a změnu zaznamenaly. Pro zajímavost uvádíme níže grafy tlaku vzduchu meteostanic Volary, Vimperk a Velhartice. 

Během noci na 16. ledna kolem 2:30 ráno přešla druhá tlaková vlna z opačné strany zeměkoule. Rychlost tlakové vlny byla přibližně 1100 km/hod.

Jak informují světová média, výbuch byl slyšitelný až 800 km od sopky, navíc šlo o jednu z nejsilnějších erupcí, které zachytily satelity, foto ZDE. Výbuch vyvolal i vlnu tsunami, před kterou varovaly tamní meteorologové. Oblaka popela byla vychrlena až do výšky 20 km. 

Graf stanice Volary:

Graf stanice Vimperk:

Graf stanice Velhartice:

Sopka je od Šumavy vzdálená přes 16 000 km, zdroj mapy.cz

Foto: Alerta Clima Mundial (Twitter)

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..