Expediční měření sněhu v oblasti Trojmezné a Řasnice

V prvním únorovém týdnu bylo provedeno expediční měření sněhu na hřebenu Trojmezné hory a v oblasti povodí Řasnice (významný pravostranný přítok Teplé Vltavy). Pravidelná expediční měření sněhu jsou součástí širšího hydro-ekologického výzkumu na Šumavě a jedním z výstupů jsou hodnoty výšky sněhové pokrývky (SCE) a množství vody ve sněhu (SVH). Získané poznatky umožňují lépe poznávat dynamiku a prostorové rozdělení akumulace a tání sněhové pokrývky. To má pak i širší význam a prolíná se s výzkumem v oblasti meteorologie, hydrologie, ekologie a dalších oborů, jež se v oblasti Šumavy uplatňují.

Z výsledků zmíněného expedičního měření vyplývá, že na hřebenu Trojmezné je na začátku února výška sněhové pokrývky nerovnoměrná, od 120 do 150 cm, s vodní hodnotou až 400 mm (400 litrů vody na m2 sněhové pokrývky). Z dalších měření je pak zřejmé, že s nadmořskou výškou hodnoty významně klesají. Konkrétní údaje poskytuje níže uvedená tabulka a přibližnou lokalizaci měrných profilů pak přiložená mapa. Pro dokreslení situace poslouží na závěr několik snímků z měření. V příštích dnech by měla výška sněhu a zejména vodní hodnota ve vyšších polohách Šumavy dále narůstat.

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..