Na Březníku zatím nejsilnější mráz této zimy

Kolem tlakové výše na střední Evropou proudil na naše území velmi studený vzduch. Díky nočnímu vyjasnění a nedávno napadlé sněhové pokrývce ve formě prachového sněhu klesaly teploty hluboko pod bod mrazu. Nejdéle vydrželo vyjasnění na Šumavě a díky tomu k ránu 6 meteorologických stanic zaznamenalo teplotu vzduchu pod -25 °C. Nejsilnější mráz -27,7 °C byl dosažen v Luzenském údolí na stanici Březník, kde tak byla překonána dosavadní nejnižší naměřená teplota aktuální zimy z Jizerských hor. Přehled stanic s minimální dnešní teplotou vzduchu pod -25 °C poskytuje tabulka níže.

Kromě Šumavy bylo nejmrazivěji v Novohradských horách, kde u Pohoří na Šumavě klesla teplota na -23,4 °C, a v Jizerských horách, kde stanice Horní Jizera zaznamenala nejnižší teplotu -22,0 °C a Jizerka rašeliniště -21,6 °C


 
  
 Lokalitamin. teplota ve °C 
 Březník-27,7 
 Kvilda – Perla-27,3 
 Rokytská slať-26,6 
 Ždárek-25,8 
 Knížecí Pláně-25,6 
 Horská Kvilda AV-25,1 
    

Teplotní graf stanice Březník:

zdroj dat: ČHMÚ 

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..