V létě pršelo z celé ČR nejvíce na Prachaticku

Je za námi klimatologické léto, které trvá od 1. června do 31. srpna. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na své facebookové stránce zveřejnil mapu s úhrny srážek za výše uvedené období. Jak je z mapy patrné, srážky byly rozloženy na území republiky velmi nerovnoměrně. Nejsušší byl západ republiky a to kraje Karlovarský, částetečně Plzeňský a Ústecký. Naopak nejvíce srážek spadlo v části kraje Jihočeského, Středočeského, Moravskoslezkého a v jižní části Prahy. 

Nejdeštivějším měsícem se stal červen, následoval srpen a nejsušší byl červenec. Vůbec nejvíce srážek (502 mm) z celé republiky spadlo na Prachaticku a to konkrétně na stanici Ktiš – Tisovka. Tato stanice přitom patří na Šumavě při většině srážkových situací k těm sušším, protože leží na závětrné straně Šumavy. Toto léto byla ale situace jiná. Lokální intenzivní srážky, ale i situace, kdy se nejvíce srážek při tlakových nížích „vypršelo“ právě v podhůří Šumavy způsobily, že oblast od Husince po Ktiš byla na srážky velmi bohatá. Na výše uvedené stanici spadlo v červnu 309,8 mm, v červenci 93,4 mm a v srpnu 99,3 mm. 

zdroj dat a mapy ČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..