Hřeben Šumavy pod sněhem

Vydatnější srážky během pondělního odpoledne a večera přinesly do nejvyšších poloh návětrné oblasti Šumavy sněhovou nadílku. Ve středních a nižších nadmořských výškách se sice sníh kvůli oteplení neudržel, ale na hřebenu Šumavy jsme v úterý ráno naměřili až čtvrt metru sněhu. Bylo tomu na stanicích Blatný vrch a Poledník, podobně sněhu je i na německé straně Šumavy na stanicích Grosser Arber a Chamer Hutte (zdroj: wetteronline.de a wetter-eggerszell.de). Kolem 20 cm jsme zaznamenali také například na vrcholu Jezerní hory, Malé Mokrůvky, Plechého, Smrčiny nebo na Zlatém Stolečku. Na vnitrozemských vrcholech Šumavy (Boubín, Churáňov apod.) napadlo do 10 cm, v oblasti Kvild leží kvůli oteplení jen kolem 5 cm mokrého sněhu. Během úterý bude v teplejším a silně větrném proudění spojeném s deštěm sníh na Šumavě rychleji odtávat. Hřeben Šumavy pod sněhem zůstane, nicméně hřebenové tůry se dnes určitě nedoporučují. Návrat ochlazení se sněžením se zde očekává opět ve středu ráno.

Hřeben Šumavy pod sněhem 19. listopadu ráno na záběrech z webkamer ze Smrčiny (Meteopress), Chamer Hutte (bergfex.cz) a Špičáku (holidayinfo.cz)

Grafy s průběhem výšky sněhové pokrývky na Blatném vrchu, Zlatém Stolečku a Horské Kvildě (zdroj: ČHMÚ)

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..