Letošní úžasné šumavské inverze
Déle trvající teplejší období druhé poloviny října přineslo pro milovníky slunečného podzimního počasí na Šumavu takřka ideální podmínky. Výjimkou zde v těchto dnech nebyly ani teplotní rekordy, což zaznamenala jako třeba v případě stanice Horská Kvilda mnohá média (např. ČTK). Jednoznačně nejtepleji z celého Česka bylo na Šumavě i 21. října, jak vyplývá z mapky ČHMÚ. Podobně ještě i 1. listopadu bylo na většině Šumavy velmi teplo, ale zároveň nejchladněji tam, kam sahala inverzní oblačnost z Bavorska, jak zaznamenala stanice v sedle Špičáku (viz mapka ČHMÚ). Popisované podzimní situace sebou k nám přináší do horských poloh kromě nadprůměrně teplého počasí i možnost pozorovat úžasné šumavské inverze.
Inverze ve smyslu často i celodenního trvání nízké oblačnosti můžeme zaznamenat nejčastěji v chladné polovině roku při tlakových výších. Při bezoblačném počasí s nižší intenzitou slunečního záření vychládá zemský povrch a spolu s ním i přiléhající vrstvy vzduchu natolik, že dochází ke kondenzaci vodních kapiček. Vznikne tak mlha (oblak stratus) o tloušťce i několika stovek metrů. Naopak nad touto oblačností obvykle panuje slunečné a relativně teplé počasí, jež může v tomto období setrvat souvisle i několik dní. Pojem inverzní oblačnost vysvětluje například slovník České meteorologické společnosti.
Úžasné šumavské inverze se v průběhu podzimu vyznačují vysokou proměnlivostí jejich rozsahu a stavu během dne a noci, která je jen obtížně předvídatelná. Nicméně znatelného pokroku se v regionálních předpovědních modelech, jakým je pro naše podmínky především model Aladin, v posledních letech dosáhlo. To výrazně pomáhá, pokud je snaha si pozorování inverzí dopředu naplánovat. Charakteristické pro podzimní inverze v tomto období a pro oblasti nad hranicí nízké oblačnosti jsou i daleké dohlednosti a ve slunečním svitu se rychle měnící podzimní barvy krajiny.
V rámci podzimních expedičních měření, údržby a přípravy meteorologických stanic na zimní sezonu, jsme při této příležitosti měli možnost v posledních dnech díky příznivým podmínkám několikrát zdokumentovat některé šumavské inverze pěkně z nadhledu. Fotografie sice nenahradí skutečnou atmosféru, nicméně pro přiblížení si dovolíme níže prezentovat několik amatérských snímků šumavské inverze z oblasti Třístoličníku, Plechého a Trojmezné, nad Bučinou, z vrcholu Boubína, Blatného vrchu nebo z obou vrcholů Falkensteinu. Letošní velmi teplé slunečné období ve vyšších polohách Šumavy bylo nezvykle dlouhé, přesto jak dokazují i přiložené snímky, je zde každý den jiný.
Foto: Jenda P. a Sláva Č. 😉