V červnu mráz na 26 stanicích

V červnu mráz na 25 stanicích
Mrazivé ráno 14. června na Žďárku

Máme za sebou další teplotně nadnormální měsíc. Průměrná teplota vzduchu v letošním červnu dosáhla dle facebookové stránky ČHMÚ 17,9 °C a odchylka od normálu 1991–2020 byla +1,4 °C. I přes teplejší průběh června byl naměřen na území České republiky mráz a to celkem na 26 stanicích. Zajímavostí je, že tomu bylo jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku teplota vzduchu pod bodem mrazu z dostupných dat naměřena nebyla. Nejnižší teplotu měl šumavský Březník (-3,1 °C), následovaly tři stanice s červnovým minimem -3,0 °C a to Jelení a Rolava v Krušných horách a šumavská Kvilda – Perla. Mráz se vyskytl v červnu mimo zmiňované stanice Šumavy a Krušných hor také v Jizerských, Novohradských a Orlických horách. Nejníže položenou stanicí kde mrzlo, bylo Orlické Záhoří 2, naopak nejvýše Luční bouda. Přehled lokalit s naměřeným letním mrazem v červnu poskytuje tabulka pod textem.

V nižších polohách (pod 400 m n. m.) sice mráz zaznamenán ve výšce 2 metry nad zemí nebyl, přesto se vyskytlo několik lokalit s nižšími teplotami a to Velké Chvojno (1,5 °C), Nové Heřminovy (2,5 °C), či Český Dub, Modlibohov (2,9 °C). Pod hranici 10 °C neklesla u nás v červnu teplota vzduchu pouze na meteorologické stanici v Praze Klementinu (Tmin 11,1 °C). Na německé straně Šumavy naměřil náš kolega mráz na horním toku Studené Vltavy na stanici Haidmühle (-0,8 °C).

Teplotně silně nadnormální červen letos mnoho příležitostí pro noční mráz neposkytl. Nejvíce mrazových dní 4 zaznamenaly stanice Jelení v Krušných horách a Jizerka rašeliniště (v loňském červnu jich zde bylo 11 resp. 14). Tři mrazové dny v měsíci červnu se letos vyskytly na Březníku, Horní Jizeře, Knížecích Pláních, Rolavě a Velké Jizerské louce. Alespoň jednou pak mrzlo na dalších 19 lokalitách monitorovaných meteorologickými stanicemi.

Nejsilnější přízemní mráz -7,0 °C se v letním měsíci červnu podařilo naměřit stanici Horní Jizera, o moc pozadu nezůstala Luční bouda s přízemním minimem -5,9 °C. Na Šumavě v přízemní vrstvě mrzlo nejvíce na stanicích Horská Kvilda, u Hamerského potoka a Kvilda – Perla (-5,5 °C), o něco méně na stanici Žďárek (-4,9 °C). Přízemní mráz jsme naměřili i na hřebenech Šumavy, kde na Plechém to bylo -4,0 °C, na Blatném vrchu -3,2 °C a na Boubíně -1,1 °C. Přízemní mráz nezaznamenaly v červnu jen horské stanice, ale i některé stanice v nadmořské výšce kolem 400 m, například Tokáň (-1,6 °C), Velké Chvojno (-1,4 °C), nebo Hejnice (-1,0 °C).

   

Tabulka 1. Všechny lokality, kde byl na území České republiky dle dostupných dat v měsíci červenu 2024 naměřen mráz

Minima teploty vzduchu v červnu 2024 – Česká republikamin teplota v °C
Březník-3,1
Jelení (Krušné h.)-3,0
Kvilda – Perla-3,0
Rolava (Krušné h.)-3,0
Rokytská slať-2,8
Jizerka, rašeliniště (Jizerské h.)-2,5
Velká Jizerská louka (Jizerské h.)-2,4
Horní Jizera (Jizerské h.)-2,3
Horská Kvilda, u Hamerského potoka-2,3
Jizerka (Jizerské h.)-2,3
Knížecí Pláně-2,1
Javoří pila-1,9
Horská Kvilda (ČHMÚ)-1,8
Minima teploty vzduchu v červnu 2024 – Česká republikamin teplota v °C
Žďárek-1,8
Bedřichov, Nová louka (Jizerské h.)-1,7
Kepelské Zhůří-1,4
Luční bouda (Krkonoše)-1,1
Pohoří (Novohradské h.)-1,1
Orlické Záhoří 2 (Orlické h.)-0,8
Smědava, Bílý potok (Jizerské h.)-0,8
Bedřichov, Nová louka, Šámalka (Jizerské h.)-0,7
Spálenec, Mlýnský kout-0,7
Arnoštov-0,5
Nové Údolí-0,5
Pasečná, Mlýnský potok-0,4
Zbytiny, v pastvinách-0,1

zdroj dat: ČHMÚÚH AV ČRPřF UKFZT JUVÚV TGMNP Šumava a wetter-eggerszell.de

Tabulka 2. Lokality s mrazem za měsíc červen 2024 na Slovensku

zdroj: Lovci mrazov SK

Minima teploty vzduchu v červnu 2023: Červnové minimum na krušnohorském Jelení

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..