Vyhodnocení srážek v září 2024 v oblasti Šumavy

S odstupem času se ohlédněme za srážkově mimořádně nadnormálním měsícem září 2024 na Šumavě s významnou srážko-odtokovou epizodou. Tato epizoda s vysokými úhrny srážek s počátkem od 11. září byla projevem tlakové níže pojmenované „Boris“, jež vznikla nad velmi teplým Středomořím. Nad naše území se přetočila z původní trasy směřující podél Alp k severovýchodu a setrvávala delší dobu kvůli blokaci prostřednictvím tlakových výší nad severní a východní Evropou. Výrazný střih větru mezi studeným vzduchem od severu a teplým od jihu (interakce polárního a subtropického tryskové proudění) zde zásadně podpořil několikadenní vypadávání intenzivních srážek. Srážky byly navíc lokálně zesíleny na návětří horských oblastí. Předběžné vyhodnocení srážek v září 2024 na území Česka shrnuje Tisková zpráva ČHMÚ, pro ilustraci a porovnání pak mapy na konci tohoto článku.

Srážky v oblasti Šumavy za měsíc září nedosahovaly takových úhrnů jako v Jeseníkách nebo Krkonoších, nicméně se i zde jednalo často o rekordní zářijové hodnoty. Na šumavských vodních tocích jsme během popsané extrémní srážkové epizody registrovali četné povodňové situace a v nejvyšších polohách pro první polovinu září celkem výjimečnou výšku sněhové pokrývky (v článku: Vydatný déšť zvedl hladiny řek, na vrcholech opět sníh).

Plošné vyhodnocení srážek v září 2024 v oblasti Šumavy poskytuje pod textem klimatologická mapa s barevným rozlišením měsíčních úhrní i konkrétními hodnotami. Srážkově nejbohatší bylo území na JV okraji Šumavy a také oblast centrální Šumavy mezi Horskou Kvildou a Poledníkem. Lokality s nejvyššími měsíčními úhrny jsou uvedeny v tabulce níže, přičemž nejvíce za celý měsíc napršelo na stanicích Javoří Pila, Filipova Huť, Poledník a Svatý Tomáš (Horský potok), a to 310 mm a více. Nejméně srážek kolem 150 mm naopak v září spadlo v bavorském i českém podhůří Šumavy na Klatovsku a Strakonicku.

Vyhodnocení srážek v září 2024 v oblasti Šumavy zahrnuje údaje z více než 180 meteorologických stanic

Hodnocení významné srážkové epizody spojené s tlakovou níží „Boris“ představuje suma denních srážkových úhrnů za období 11. až 16. září 2024. Tyto 6denní srážky dosahovaly v oblasti Šumavy nejvyšších hodnot 250 mm a více na stanicích Svatý Tomáš (Horský potok), Lipno, Pasečná, Pasečná (Mlýnský potok) a Zbytiny. Bavorská část Šumavy byla relativně v závětří této srážkové epizody, proto zde v uvedených dnech napršelo na některých stanicích pouze kolem 80 mm. Díky tomu některé přítoky Vltavy pramenící z větší části v Německu (Řasnice, Studená Vltava) nedosahovaly tak vysokých povodňových stavů, jako tomu bývá například při výrazných zimních oblevách. Rozdělení sumy srážek za uvedenou epizodu v oblasti Šumavy poskytuje klimatologická mapa pod textem, v tabulce jsou pak seřazeny vybrané stanice s nejvyšším 6denním úhrnem.

Konečně nejvyšší denní úhrny, ty byly na Šumavě zaznamenány zpravidla 13. září a hodnoty přes 100 mm zde byly dosaženy dle dostupných dat na 4 stanicích: Horská Kvilda, Filipova Huť, Horská Kvilda u Hamerského potoka a Hojsova Stráž. Každopádně i Churáňov, kde meteorologové za 13. září naměřili 99,9 mm, a dalších několik šumavských stanic s vysokými denními úhrny srážek dosahujícími téměř 100 mm, uvádíme také v přiložené tabulce.  

Tabulka. Lokality v oblasti Šumavy s nejvyššími úhrny srážek v mm v září 2024 – vlevo měsíčním, uprostřed 6denním (11. – 16. 9.) a vpravo denním (v termínech 08-08 h SELČ).

LokalitaMěsíční srážky Lokalita6denní srážky LokalitaDenní srážky
Javoří Pila324 Sv. Tomáš, Horský potok264 Horská Kvilda121,9
Filipova Huť318 Lipno260 H.K., u Hamerského potoka114,1
Poledník313 Pasečná259 Filipova Huť111,8
Sv. Tomáš, Horský potok310 Pasečná, Mlýnský potok258 Javoří Pila107,8
Horská Kvilda308 Zbytiny253 Hojsova Stráž102,9
Vyšší Brod302 Horská Kvilda248 Churáňov99,9
Brennes301 Filipova Huť246 Železná Ruda98,9
Srní298 Basumský hřeben239 Srní98,9
Pasečná, Mlýnský potok297 Rohrbach236 Zbytiny98,7
Pasečná a Basumský hřeben296 H.K., u Hamerského potoka231 Špičák98,0
H.K. – Horská Kvilda

Obr. Mapa měsíčních úhrnů srážek v mm v září 2024 pro oblast Šumavy (vlevo) a mapa 6denních úhrnů srážek v mm za epizodu „Boris“ 11. – 16. 9. 2024 pro oblast Šumavy (vpravo)

Mapa úhrnů srážek zobrazuje kromě konkrétních hodnot i jejich rozložení prostřednictvím barevné interpolace dat. V mapách i v tabulkách výše jsou zahrnuty jak údaje ze všech dostupných klimatologických a srážkoměrných stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), tak výzkumné (např. ÚH AVČR, v.v.i., VÚV TGM, PřF UK, FZT JU, NP Šumava) a amatérské srážkoměrné stanice. Kromě dat z českých stanic se nabízí i dostupná data ze stanic Německé meteorologické služby (DWD) a rakouského Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG), potažmo bavorských amatérských meteorologů (wetter-eggerszell.de) . Vlastní klimatologické mapy širší oblasti Šumavy vznikly ve spolupráci pracovníků ČHMÚ a FZT JU.

Obr. Mapa měsíčních úhrnů srážek v mm na území Česka v září 2024 (vlevo) a mapa úhrnů srážek v mm na území Česka za období 12. – 16. 9. 2024 (vpravo), zdroj: ČHMÚ

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..