Rok 2024 rekordně teplý na celé Šumavě
Není pochyb o tom, že rok 2024 byl jako celek u nás z hlediska teploty vzduchu nejteplejším v historii souvislých přístrojových měření, což potvrzuje například vyhodnocení dat z Klementina. Průměrná roční teplota vzduchu v Česku byla dle ČHMÚ 10,3 °C, což je o 2,0 °C vyšší než normál 1991–2020. Jediným měsícem se zápornou odchylkou od normálu se stal vloni dle územních teplot ČHMÚ, a to ve všech krajích, listopad. Jinak byly všechny měsíce nad průměrem, mimořádně pak únor (odchylka +6,1 °C) a březen (odchylka +3,8 °C). Rekordně teplý rok jsme zažili i na Šumavě.
Pro Šumavu jsou k dispozici dlouhodobé řady teploty vzduchu od roku 1961 především z profesionální meteorologické stanice Churáňov, v podhůří Šumavy pak z Vyššího Brodu a Husince. V těchto datových řadách vystupuje rok 2024 na uvedených stanicích i v kontextu s územní teplotou pro Česko jako jednoznačně nejteplejší a jen potvrzuje progresivní trend růstu teploty vzduchu v posledních letech (Graf 1 pod textem).
Poněkud více stanic Šumavy má potom k dispozici souvislé řady od roku 1991, tedy porovnatelné v rámci aktuálně používaného normálového období (1991–2020). Patří sem i nejvýše položená šumavská stanice na Velkém Javoru (Grosser Arber, 1436 m n. m.), další stanice ČHMÚ nebo několik dobrovolnických stanic na centrální Šumavě. Z obdobného grafického porovnání průměrné roční teploty i na těchto stanicích je zřejmé, že se rok 2024 projevil jako rekordně teplý (Graf 2 – uprostřed).
V roce 2024 měřilo na Šumavě teplotu vzduchu o mnoho více stanic než před 30, resp. 50 lety. Všechny stanice s dostupnými daty bez výjimky dosáhly dosavadního nejvyššího ročního průměru, a to bez ohledu na to, kdy stanice zahájila měření. Porovnání ročních teplot v roce 2024 z vybraných stanic na různých lokalitách v různé nadmořské výšce také poskytujeme na obrázku pod textem (Graf 3 – vpravo). Nejnižší šumavskou průměrnou roční teplotu vzduchu naměřila meteorologická stanice v Luzenském údolí na Březníku. Podobně i některé další mrazové lokality zaznamenaly průměrnou roční teplotu nižší, než tomu bylo na nejvyšších vrcholech Šumavy. Přesto se jednalo i zde o rekordně teplý rok. Nejtepleji bylo tradičně v podhůří Šumavy, kde průměrná teplota přesáhla i 9 °C, což bývá normální hodnota například pro Středočeský kraj. Nezvykle vysoký roční průměr teploty vzduchu byl naměřen na některých lokalitách v nadmořských výškách téměř 1000 m, a to například na Špičáku nebo Kubově Huti. Je zřejmé, že lokální teplotní rozdíly jsou na Šumavě poměrně vysoké. Navzdory tomu a podobně jako v Česku, dle dostupných dat v oblasti Šumavy přesáhla teplota vzduchu v roce 2024 dlouhodobý normál (1991 – 2020) v průměru přibližně o 2 °C.
Průměrné roční teploty vzduchu na šumavských stanicích a v Česku od roku 1961, od roku 1991 a porovnání průměrné roční teploty na různých lokalitách v roce 2024