Po přívalech sněhu mráz až -28,1 °C

Volary 4. prosince ráno

Ivo Rolčík a Jan Procházka

Po vydatném sněžení v uplynulých dnech, o kterém jsme podrobněji informovali v aktualitách (Šumava 2. prosince pod rekordním sněhem a Ve Volarech leží 60 cm sněhu, nejvíce za 17 let), se vyjasnilo a v přílivu velmi chladného vzduchu ze severních směrů teploty spadly hluboko pod bod mrazu. Předpověď ČHMÚ se naplnila a nejnižší teploty byly naměřeny na jihozápadě České republiky 4. prosince v ranních hodinách. Nízkým teplotám napomohla čerstvá sněhová pokrývka, bezvětří a téměř jasná obloha. Ne všude byly ale podmínky pro pokles teploty vzduchu ideální, proto na vyhlášených mrazovkách na Šumavských pláních nebylo tentokrát nejmrazivěji. Tu vůbec nejnižší teplotu vzduchu v rámci celé republiky naměřila stanice Volary, Luční potok (-28,1 °C). Na této stanici se jedná o nový prosincový rekord od začátku měření (2011), překonáno bylo minimum z loňského prosince (v článku zde) o dvě desetiny stupně. Druhá nejnižší teplota vzduchu byla zaznamenána také v katastru Volar a to na stanici Stögrova Huť, Jedlový potok (-27,4 °C). Přehled nejmrazivějších hodnot teploty vzduchu s hodnotou -25 °C a nižší uvádíme v grafu níže.

Za zmínku stojí i přízemní minimální teplota, která se měří 5 cm nad zemí, při sněhové pokrývce 5 cm nad jejím povrchem. U obou výše zmíněných stanice poklesla v této vrstvě teplota pod -30 °C, na Lučním potoce na -31,0 °C na Jedlovém potoce na -30,5 °C). Nutno zmínit, že většina stanic v odlehlých oblastech bez denní obsluhy pozorovatele má přízemní čidlo teploty v tyto dny pod silnou vrstvou sněhu.

V dalších dnech se již tak silný mráz neočekává, chladné počasí ale bude ještě několik dní pokračovat. Sněhová pokrývka tak zatím významně odtávat nebude, její výška se bude snižovat jen pozvolna především sesedáním čerstvě napadané sněhové vrstvy.

mráz
mráz
Průběh teplot za poslední dva dny na stanici Volary, Luční potok, Tmin -28,1 °C
mráz
Průběh teplot za poslední dva dny na stanici Stögrova Huť, Jedlový potok, Tmin -27,4 °C
Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

One comment

  1. […] byla zaznamenána 4. prosince s hodnotou -21,2 °C, podrobněji jsme informovali v aktualitě Po přívalech sněhu mráz až -28,1 °C, ve stejný den byla i nejnižší průměrná denní teplota za celý rok (-13,7 °C). […]

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..