Květen 2023 na Šumavě z pohledu srážek

Jan Procházka a Veronika Šustková (ČHMÚ)

Květen 2023 byl na území Česka hodnocen v tiskové zprávě ČHMÚ jak teplotně normální a srážkově podnormální, v průměru napršelo 43 mm, což představuje 61 % normálu 1991–2020. Srážky byly ale územně značně nerovnoměrné, kdy například ve Zlínském kraji napršelo 123 % normálu, v Jihočeském kraji to bylo 72 % normálu a v Ústeckém kraji pouze 21 % normálu.

Na Šumavě v první polovině května pršelo v chladnějším průběhu počasí častěji, na hřebenech začátkem měsíce ještě odtávaly zbytky sněhu (snímky z hřebenu Trojmezné 1. května). Ve druhé polovině měsíce jsme se ale dočkali znatelných srážek opravdu jen lokálně a naprostá většina dní byla zcela bez deště. To přispělo pro celou oblast Šumavy až na výjimky k podnormálním srážkovým úhrnům, v potocích se postupně snižovaly vodní stavy.

Nejvíce srážek jsme za celý měsíc naměřili manuálním srážkoměrem v sedle Třístoličníku 122 mm a na meteorologické stanici Plechý 117 mm, nejméně naopak registrovaly meteorologické stanice na západním konci Šumavy v Železné Rudě a na Jezerní hoře 32 mm, Hojsově Stráži 29 mm a v sedle pod Špičákem dokonce pouze 24 mm.

Květen 2023 na Šumavě z pohledu srážek představuje níže klimatologická mapa měsíčních úhrnů, šumavskou krajinu pak i několik květnových snímků

Květen 2023 na Šumavě, Bučina (foto: AlCapino:)

Mapa srážek zobrazuje kromě konkrétních měsíčních úhrnů i jejich rozložení prostřednictvím barevné interpolace dat. Jsou zde zahrnuty jak údaje ze všech dostupných klimatologických a srážkoměrných stanic Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), tak výzkumné (např. ÚH AVČR, v.v.i., VÚV TGM, PřF UK, FZT JU, NP Šumava) a amatérské srážkoměrné stanice. Kromě dat z českých stanic se nabízí i dostupná data ze stanic Německé meteorologické služby (DWD) a rakouského Ústředního ústavu pro meteorologii a geodynamiku (ZAMG). Vlastní klimatologická mapa měsíčních srážkových úhrnů širší oblasti Šumavy za leden 2023 vznikla opět ve spolupráci pracovníků ČHMÚ a Fakulty zemědělské a technologické Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích (FZT JU).

.

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..