Rekordní teploty začátkem roku

Ivo Rolčík a Jan Procházka

Rok 2023 začal a hned první dny roku hodnoty teploty vzduchu přepisují historické tabulky, informoval o tom ČHMÚ na svých stránkách i prostřednictvím České televize. Příliv velmi teplého vzduchu původem ze severní Afriky přináší maxima i více jak 15 °C nad normálem. To je už opravdu extrémní situace a není divu, že řada stanic takové hodnoty ve své historii v lednu ještě nezaznamenala. Na řadě stanic padly teplotní rekordy nejen pro 1. i 2. leden, ale i pro celý nejchladnější měsíc roku. Na severovýchodě republiky byla 1. ledna naměřena dokonce nejvyšší lednová teplota v celé historii měření, kdy meteorologové na Javorníku naměřili 19,6 °C. I na jihu Čech, konkrétně v Českých Budějovicích se teplota dostala na Nový rok nad 19 °C, viz graf níže, druhý lednový den pak i ve Vimperku.

Na Nový rok v Pošumaví teplota místy překročila 18 °C, nejtepleji z dostupných dat bylo v Husinci (18,4 °C) a v České Krumlově (18,1 °C). Na Šumavě pak Kašperské Hory zaznamenaly jarních 16,2 °C, a to dokonce už v nočních hodinách. U Lipenské přehradní nádrže v Černé v Pošumaví, kde stanice ČHMÚ letos oslaví 30 let provozu, se teplota zastavila na hodnotě 15,0 °C, čímž tak padl rekord 14,4 °C z roku 1998. Rekordní lednová maxima zaznamenaly na Nový rok např. i stanice v Arnoštově (14,3 °C), ve Volarech, Tolarově ul. (14,3 °C) nebo ve Velharticích (16,8 °C).

Druhý leden nezůstal za Novým rokem o nic pozadu, ba naopak. Některé stanice zaznamenaly místy ještě vyšší hodnoty teploty vzduchu a znovu padají lednové teplotní rekordy. Například ve Velharticích je nyní zapsána hodnota lednového maxima 17,8 °C, v Kašperských Horách 17,4 °C a ve Vimperku dokonce 19,2 °C. Nový rekord jsme naměřili i v centru Volar (14,9 °C), v Arnoštově (15,1 °C), na Žďárku (13,6 °C), Novém Údolí (15,0 °C) či v Černé v Pošumaví (15,6 °C). Ani vyšší polohy Šumavy nad 1000 m n. m. nebyly ušetřeny extrémním lednovým hodnotám, kde měsíční teplotní rekord padl např. na Horské Kvildě. 2. ledna zde bylo ve 13 h naměřeno maximum 15,0 °C, čímž byl o dvě desetiny překonán rekord z ledna 2020. Na zdejší stanici u Hamerského potoka měří Antonín Vojvodík teplotu vzduchu soustavně od roku 1978, dnešní lednové maximum je tedy nejvyšší za prakticky 45 let měření (na nedaleké stanici ČHMÚ s kratší historií měření dokonce 15,2 °C). Jako zajímavost v tomto kontextu lze uvést, že naopak nejnižší maximální denní teplota v lednu zde byla naměřena 12. 1. 1987 s hodnotou -21,5 °C a nejnižší hodnota měsíčního maxima v lednu zde byla zaznamenána v letech 1978 a 1981 shodně 1,0 °C.

Podobně byla překonána nejvyšší lednová maxima teploty vzduchu např. na stanicích Hliniště a Kvilda Perla, kde se soustavně měří od roku 1986. Původní hodnoty maxim 14,0 °C resp. 13,7 °C z ledna 1993 byly v obou případech dnes přepsány na hodnotu 14,9 °C. Záznamy vysoké teploty na vybraných šumavských stanicích dokumentují grafy z webu ČHMÚ a našich stanic.

Díky extrémně teplému období, které trvá již několik dní, zmizel sníh prakticky z celé Šumavy, včetně nejvyšších poloh, informovali jsme například zde. Velmi teplé počasí s ojedinělými zbytky sněhu jsme zaznamenali také v okolí Strážného, jak níže přibližují snímky z 1. ledna. V dalších dnech se mírně ochladí, teploty ale i nadále budou nad průměrem. Návrat zimního počasí meteorologové předpokládají ale až v průběhu druhé dekády ledna, kdy se snad počasí přiblíží k lednovému normálu.

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..