Stretnutie snehárov v Západních Tatrách

Jan Procházka, Ivo Rolčík a Sláva Čáp

Šíření informací o počasí na Šumavě nemusí být jen otázkou regionální či národní, jak jsme zpravidla zvyklí, ale také mezinárodní. Vypravili jsme se v tomto duchu k našim východním sousedům na Slovensko a jak naznačuje nadpis příspěvku, hlavním tématem byl sníh.

V týdnu od 13. do 16. března proběhl další ročník setkání odborníků v oblasti zejména hydrologie sněhu a souvisejících oborů. Mezinárodní setkání s názvem Stretnutie snehárov, jehož tradice započala již v roce 1996 na chatě pod Ďumbierom a které bylo letos jeho 26. ročníkem, se tentokrát konalo v UNIZA – Univerzitním středisku Zuberec (Žilinská univerzita v Žilině) v Západních Tatrách, v regionu Orava. Součástí setkání jsou vždy odborné přednášky a odborné exkurze po monitorovaných a výzkumných lokalitách příslušné horské oblasti. Např. loňský seminář organizovala PřF Univerzity Karlovy a konal se v Krkonoších nedaleko Špindlerova Mlýna, kdežto letošní seminář pořádal Ústav hydrológie Slovenské akademie věd při západním okraji Tatranského národního parku.

XXVI. Stretnutie snehárov mělo tentokrát početnější výpravu i ze Šumavy, kromě amatérských meteorologů a výzkumníků byly zastoupeny i NP Šumava a Horská služba Šumava. Na semináři pak byly ve spolupráci Meteo-Šumava, Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), Jihočeské univerzity (FZT JU) a Ústavu pro hydrodynamiku (ÚH AVČR) předneseny dva příspěvky. Jeden o významu automatických stanic pro měření sněhu na Šumavě (např. Plechý, Boubín, Poledník a mnoho dalších) a druhý o změnách v poměru výšky nového sněhu a úhrnu srážek v chladnější části roku v období 1961 až 2020 v horských a podhorských oblastech Česka. Prezentované výsledky vyhodnocené v rámci dlouhodobé a všestranné spolupráce vyvolaly zájem a zajímavou diskusi.  Podobně i příspěvky dalších účastníků. Velmi přínosné byly také terénní exkurze, kde nás nejvíce zaujaly meteorologické stanice slovenské Horské záchranné služby. Zejména pak jejich množství a provoz v extrémních horských podmínkách, potažmo „Meteoportál“, kde je možné z těchto stanic sledovat online příslušná měření. Díky účasti na semináři jsme získali mnoho poznatků a podnětů pro další činnost a spolupráci v oblasti monitoringu počasí na Šumavě.

Monitorovali jsme také v průběhu celé akce výšku sněhové pokrývky. Cestou od česko-slovenské hranice v okolí známé obce Terchová na úbočí Malé Fatry ležela v oblasti kolem 700 m n. m. jen nesouvislá vrstva tajícího sněhu. V okolí Zuberce, kde se Stretnutie sněhárov konalo, ležela nesouvislá pokrývka až do cca 900 výškových metrů, v polohách kolem 1000 m byla již souvislá vrstva sněhu, která s výškovými metry dále rychle přibývala. V polohách kolem 1350 m už byla vrstva kolem jednoho metru. Stanice Horské záchranné služby Salatín dolina ve výšce 1625 m měřila automatickým čidlem výšku sněhu 190 cm. To bylo v souladu i s místním kontrolním měřením, kde se podařilo v rámci expediční výpravy prostřednictvím posouzení kopaného sněhového profilu povrdit i aktuálně hlášený druhý stupeň lavinového nebezpečí, tedy mírné riziko, které zde bývá polovinu zimy prakticky běžným stavem. V den odjezdu (16.3.) napadla v okolí Zuberce jen slabá vrstva prachového sněhu a začalo se opět rychle oteplovat, ale v nejvyšších polohách Západních Tater zima z hlediska sněhu ještě nějakou dobu potvrvá.

Průběh letošního XXVI. Stretnutie snehárov se pokusíme přiblížit níže i prostřednictvím několika snímků z místa konání akce a z terénních exkurzí po okolí. Přestože sněhu poslední roky nepřibývá ani na horách, perspektiva podobných odborných seminářů je stále vysoká. Příští ročník mezinárodního setkání by se měl konat samozřejmě opět na horách, ale tentokrát pro změnu zase v Česku.

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..