Dubnové minimum v Krušných horách

Rolava v Krušných horách s meteorologickou stanicí, foto: O.F.

Je za námi měsíc plný teplotních zvratů. První dekáda dubna přinesla rekordně brzy letní teploty, podrobněji jsme informovali ZDE. Následoval prudký pokles teplot spojený se srážkami a novou sněhovou pokrývkou pro horské polohy, více ZDE. Chladné období vydrželo téměř čtrnáct dní. Závěr měsíce byl ale opět výrazně nad průměrem, duben jako celek byl teplotně nadprůměrný. Minimální dubnové teploty přinesla až poslední dekáda měsíce, kde mnohem lepší podmínky pro pokles měly hory na západě a severu České republiky, kde hodnoty výrazněji pod bodem mrazu byly zaznamenány nejen v horských oblastech, ale ve všech polohách, což mělo značně negativní vliv na vegetaci a budoucí úrodu. Nejnižší teploty byly naměřeny v Krušných horách a to konkrétně na Rolavě (-15,7 °C) a na stanici Jelení (-15,6 °C). Pod -14 °C se dostaly ještě tři stanice v Jizerských horách. Do první desítky nejchladnějších lokalit se nezvykle probojovaly i dvě stanice z Krkonoš (Luční bouda a Studniční hora) a pouze jediná stanice ze Šumavy (Horská Kvilda, U Hamerského potoka). V hřebenových partiích Šumavy klesly teploty v dubnu většinou lehce pod -7 °C, tedy níže než v březnu a únoru, což je velmi neobvyklé.

Pod hranicí 500 m n.m. mrzlo nejvíce opět v Ústeckém kraji ve Velkém Chvojnu (-8,5 °C) a ve Vrchlabí v Královehradeckém kraji (-7,3 °C). Stejně jako v březnu, tak i v dubnu nebyl mráz zaznamenán v Praze Klementinu, když minimální teplota dosáhla na 0,0 °C. Na německé straně Šumavy byl nejsilnější mráz v nejvyšších partiích na stanicích Velký Javor (-7,5 °C) a Chamer Hütte (-7,1 °C).

Na Šumavě nedosahoval v dubnu mráz takových hodnot jako v Krušných a Jizerských horách, ale zase zde častěji mrzlo. Nejvíce 23 mrazových dní v měsíci zaznamenaly stanice Březník, Knížecí Pláně a Žďárek, o jeden den méně pak stanice Kvilda – Perla, Rokytská slať a Volary, Luční potok a Mlýnský potok. Mimo Šumavu mrzlo nejčastěji na stanicích Jelení v Krušných horách a Jizerka rašeliniště, a to ve 20 dnech.

Nejsilnější přízemní mráz zaznamenaly stanice v Jizerských horách, -18,5 °C bylo na Horní Jizeře a -15,9 °C na Jizerce. Při zemi však silně mrzlo i v nižších polohách, například v Doksanech meteorologové zaznamenali minimum přízemní teploty -12,7 °C, stanice Hejnice naměřila -11,7 °C, Turnov, Sedmihorské mokřady nebo Velké Chvojno -10,2 °C.

   

Tabulka 1. Dvacet nejmrazivějších lokalit za měsíc duben 2024 v České republice

Minima teploty vzduchu v dubnu 2024 – Česká republikamin teplota v °C
1.Rolava (Krušné h.)-15,7
2.Jelení (Krušné h.)-15,6
3.Velká Jizerská louka (Jizerské h.)-14,7
4.Horní Jizera (Jizerské h.)-14,5
5.Jizerka, rašeliniště (Jizerské h.)-14,1
6.Jizerka (Jizerské h.)-13,3
7.Luční bouda (Krkonoše)-13,2
8.Smědava, Bílý potok (Jizerské h.)-11,6
9.Horská Kvilda, u Hamerského potoka-11,5
10.Studniční hora (Krkonoše)-10,9
Minima teploty vzduchu v dubnu 2024 – Česká republikamin teplota v °C
11.Horská Kvilda (ČHMÚ)-10,8
12.Kvilda – Perla-10,6
13.Orlické Záhoří 2 (Orlické h.)-10,5
14. Bedřichov, Nová louka (Jizerské h.)-10,3
14.Labská bouda (Krkonoše)-10,3
16.Jestřábí boudy (Krkonoše)-10,1
17.Bedřichov, Nová louka, Šámalka (Jizerské h.)-9,8
18.Sněžka (Krkonoše)-9,5
19.Přebuz (Krušné hory)-9,4
20.Spálenec, Mlýnský kout-9,2

Tabulka 2. Nejmrazivější lokality za měsíc duben 2024 na Slovensku

zdroj: Lovci mrazov SK

zdroj dat: ČHMÚÚH AV ČRPřF UKFZT JUVÚV TGMNP Šumava a wetter-eggerszell.de

Minima teploty vzduchu v dubnu 2023: Dubnové minimum na Jizerce

Sdílej příspěvek:
Ivo Rolčík
Ivo Rolčík

Amatérským meteorologem jsem od dětství, zajímám se o počasí na celé Šumavě. Provozuji několik meteostanic, jsem členem České meteorologické společnosti, spolupracuji s dalšími "meteo" nadšenci i odborníky.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..