Na Šumavě mráz až -15 °C

Po přechodu studené fronty klesaly při vyjasnění teploty z pátku na sobotu 30. listopadu hluboko pod bod mrazu. Nejvýrazněji to bylo na sněhové pokrývce na výše položených mrazových lokalitách. Nejsilnější mráz na Šumavě jsme zaznamenali na stanicích Březník a Rokytská slať, kde se teplota vzduchu zastavila na hodnotě -15,5 °C. Přispěla zde k tomu také sněhová pokrývka, která na Březníku i v oblasti Rokyteckých slatí, na rozdíl od nižších poloh, dosahuje výšky kolem 20 cm.

Mráz pod -10 °C zaznamenaly dnes také šumavské stanice Horská Kvilda, u Hamerského potoka (-12,6 °C), Kvilda – Perla (-12,3 °C), Žďárek (-11,3 °C) a Knížecí Pláně (-10,9 °C). Mimo Šumavu mrzlo nejvíce v Krušných horách, kde v osadách Rolava a Jelení byla zaznamenána minima teploty vzduchu -9,2 °C. Mrazivé teploty uvítali mimo jiné provozovatelé ski areálů vzhledem k lepším podmínkám pro výrobu technického sněhu. Přes den by mělo být na horách slunečno a pocitově relativně teplo, ale více mrazivé zde budou i následující dvě noci. Poté by se mělo přechodně oteplit.

Na Šumavě mráz až -15 °C
Mrazivé ráno 30. listopadu pohledem kamery na Kvildě s výrobou technického sněhu (skikvilda.cz)

Mráz na Šumavě až -15 °C na grafech meteorologických stanic Březník a Rokytská slať (zdroj: ČHMÚ)

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

One comment

  1. […] mrazu. První silně mrazivá noc přišla již s koncem listopadu (psali jsme v článku Na Šumavě mráz až -15 °C), další dvě s velkými teplotními rozdíly následovaly v prosinci. Například 1. […]

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..