Začátek zimy na hřebenech Šumavy

Klimatologická zima, na rozdíl od té astronomické, má svůj počátek s nástupem měsíce prosince a končí posledním únorem (pojem zima v meteorologickém slovníku ČMeS). Začátek zimy se vyznačoval přílivem teplejšího vzduchu kolem tlakové výše nad střední a východní Evropou. To se projevovalo chladnějším mlhavým počasím v nížinách a slunečným počasím na horách. Na Šumavě bylo možno zaznamenat také výrazné teplotní rozdíly, kdy na hřebenech bylo poměrně teplo, zatímco v horských údolích padala teplota hluboko pod bod mrazu. První silně mrazivá noc přišla již s koncem listopadu (psali jsme v článku Na Šumavě mráz až -15 °C), další dvě s velkými teplotními rozdíly následovaly v prosinci. Například 1. prosince jsme v 8 h ráno naměřili na Březníku v Luzenském údolí teplotu -18,1 °C, zatímco ve stejný čas se na nedalekém Blatném vrchu pohybovala teplota vzduchu kolem 4 °C, tedy okamžitý rozdíl přes 20 stupňů.

Začátek zimy a měsíce prosince je také spojen s expedičními měřeními sněhu a srážek. Sněhu na Šumavě není mnoho a několik dní se na přelomu listopadu a prosince stav příliš nezměnil, navíc jsou tradiční rozdíly mezi hraničním hřebenem a vnitrozemskými vrcholy. Ale i na příhraničních vrcholech jsou velké rozdíly ve vrstvách sněhu vlivem větrného počasí při posledních sněhových epizodách  (Sněhový servis 29. listopadu 2024). Pokud jde o sněhovou vodní hodnotu, odpovídá výšce sněhu a je na Šumavě pro toto období zpravidla podprůměrná. To přesně před rokem jsme v těchto dnech měli zcela jiné starosti :)(Šumava 2. prosince pod rekordním sněhem).

Začátek zimy na hřebenu Šumavy

Letos jsme ve vrcholové oblasti Boubína počátkem prosince naměřili mimo les jen několik cm sněhu s obsahem vody kolem 15 mm, v lese je to podstatně méně. Na hraničním hřebenu je situace o něco lepší, a tam kde dosahuje sněhová pokrývka alespoň 35 cm, se v této vrstvě vyskytuje kolem 100 mm vody. V údolí Březníku se sněhová pokrývka pohybuje kolem 20 cm s vodní hodnotou zpravidla do 50 mm. Vlivem vyšších teplot přes den a zmíněného větru je to ale na exponovaných lokalitách nebo pod vzrostlými stromy o něco méně.

I velmi omezené sněhové podmínky začátku zimy na Šumavě neodradily některé nadšence od skluzu na prkýnkách, kde zejména na zastíněných úsecích výše položených lyžařských tras to obstojně lze. Ovšem především přes den teplé a slunečné počasí poskytovalo výborné podmínky pro horské túry s dalekými výhledy až k Alpám. Na Boubíně jsme například v neděli ráno takto zaznamenali i svrchní zrcadlení některých alpských vrcholů. Začátek zimy se sice na Šumavě vyvedl více počasově než sněhově, ale to by se mohlo v příštích dnech výrazněji změnit.

Slunečný začátek zimy na hřebenech Šumavy přibližuje níže několik snímku z prvních dvou prosincových dnů.

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..