Měření sněhu na Šumavě

Na přelomu roku jsme se opět zaměřili na expediční měření srážek a charakteristik sněhové pokrývky na odlehlých lokalitách, jež nejsou dostatečně pokryty základní staniční sítí ČHMÚ. Podobně jsme měření sněhu na Šumavě v tuto dobu provedli i před rokem a shrnuli v článku: Výjimečné hodnoty obsahu vody ve sněhu. Vloni díky rekordním prosincovým srážkám byl pro toto období ve sněhu v nejvyšších polohách Šumavy vskutku výjimečný obsah vody.

Letošní měření sněhu a srážek spojené s koncem roku probíhalo díky stálejšímu inverznímu počasí bez problémů a větších změn hodnot již od Vánoc. Zatímco na hraničním hřebenu Trojmezné přesáhla před koncem roku maxima výšky sněhu i tři čtvrtě metru s vodní hodnotou přes 250 mm (nejvíce Plechý 85 cm a 284 mm), tak na skoro stejně vysokém vnitrozemském vrcholu Boubína to bylo v maximu jen 30 cm s vodní hodnotou 74 mm.

Měření sněhu na Šumavě, Březník na přelomu roku

Následující měření sněhu na Šumavě se zaměřilo na oblast Modravska. Přestože v centru obce bylo naměřeno jen kolem 20 cm výšky sněhu, hned na okraji Modravy při nástupu do lyžařských tras směr Březník to bylo 37 cm, u Modravského mostu už přes 40 cm a na Březníku okolo 60 cm. Výška sněhu i jeho vodní hodnota narůstá s nadmořskou výškou a blízkostí k srážkovému návětří, jak dokládají data v tabulce. Automatická meteorologická stanice na Blatném vrchu měřila na přelomu roku necelých 90 cm sněhu, ve kterém bylo obsaženo 286 mm vody. Rozdíly sněhových charakteristik po celé Šumavě jsou ale poměrně výrazné. Porovnání vodní hodnoty sněhu v nejvyšších polohách Šumavy ke konci roku (prosince) v jednotlivých sezonách 2012 až 2024 poskytuje graf na příkladu výsledků měření na stanici Plechý. Stav a měření sněhu na Modravsku pak přibližuje několik snímků níže.

Tab. Měření sněhu v oblasti Modravska – výška sněhové pokrývky (SCE) a její vodní hodnota (SVH) Graf: Porovnání prosincové vodní hodnoty sněhu na Plechém v letech 2012 až 2024

Expediční měření sněhu zahrnuje kromě kontroly měření automatických meteorologických stanic i další profilová měření výšky sněhové pokrývky a také měření vodní hodnoty sněhu. Tedy výpočet množství vody, který sněhová pokrývka obsahuje. Vodní hodnota sněhu se udává podobně jako srážky v mm, tzn. litry vody na metr čtvereční. Podobná měření probíhají zpravidla ve spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ), zejména s Oddělením aplikované hydrologie, který data přebírá a dále vyhodnocuje. Konkrétně se jedná např. o výpočet zásob vody ve sněhu, který pomáhá vodohospodářům lépe plánovat manipulace na přehradních nádržích, hydrologům a meteorologům pro klimatologii a bilancování v rámci povodí, ale také pro předpovědní službu. Expediční měření sněhu využíváme také pro odhad měsíčního úhrnu srážek na odlehlých lokalitách Šumavy, kde běžné metody měření srážek nejsou možné, nebo má jejich použití jistá omezení.

Obrazem: Měření a stav sněhu na Modravsku na přelomu roku

Přejeme všem příznivcům Šumavy a zajímavostí o počasí hodně zdaru v roce 2025

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..