Na hřebenu Šumavy poprvé přes 1 m sněhu

Sněžení v posledních dnech přineslo na hory vylepšení sněhových podmínek. Podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu byly za poslední dny zaznamenány významné přírůstky výšky sněhové pokrývky. Automatická meteorologická stanice Blatný vrch na centrálním hraničním hřebenu Šumavy zaznamenala poprvé v této zimní sezoně přes 1 m sněhu, jak je také zřejmé na grafu průběhu hodnot pod textem. Na Stanici Plechý bylo v neděli 5. ledna 2025 ráno 90 cm, stejnou výšku sněhu hlásil dnes před polednem i náš bavorský kolega ze stanice Chamer Hütte v sedle mezi Velkým a Malým Javorem.

V Krkonoších hlásí v neděli 5. ledna ráno nejvíce sněhu Labská bouda 98 cm, V Jeseníkách Malý Děd 82 cm, v Orlických horách Velká Deštná 68 cm a v Jizerských horách Rozmezí 64 cm. O poznání méně sněhu měří meteorologové na stanicích v Beskydech (nejvíce Lysá hora 36 cm) a Krušných horách (Fichtelberg 43 cm). Mimo vyšší hory sice také nasněžilo, ale stále je to na leden poměrně málo, kdy v oblasti Vysočiny na Svratouchu bylo naměřeno 11 cm, na Milešovce 6 cm a v Brdech (vrchol Praha) 5 cm.

Centrální hřeben Šumavy s Blatným vrchem (uprostřed) pohledem z Roklanu

V loňské sezoně jsme se na Šumavě přes 1 m sněhu dostali na některých místech po významné sněhové epizodě již 2. prosince (informovali jsme v článku Šumava 2. prosince pod rekordním sněhem), další stanice to pak stihly ještě těsně před Vánocemi (Vrcholy Šumavy s vydatnou předvánoční sněhovou nadílkou).

Během neděle srážky sněhové postupně od JZ přecházejí ve smíšené a dešťové, následně pak budou ustávat. Po přechodném oteplení a poklesu výšky sněhové pokrývky by se měly dle výhledu v příštím týdnu sněhové podmínky na Šumavě opět začít vylepšovat.

Průběh výšky sněhové pokrývky na stanicích Blatný vrch a Plechý (zdroj: ČHMÚ)

Stav počasí na Chamer Hütte 5. ledna 2025 v 11 h (zdroj: wetter-eggerszell.de)

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..