Víkendové šumavské srážky podrobněji

Jan Procházka a Antonín Vojvodík

U Modravského mostu po deštivém víkendu

Po silnějším sněžení na počátku února následovalo slunečné a bezesrážkové téměř dvoutýdenní období (5–16. 2. 2023), kdy se jasné mrazivé noci střídaly se slunečnými dny. Sněhu bylo po celou tuto dobu dostatek (viz sněhový servis ze 17. února). Upraveno bylo mnoho kvalitních lyžařských tras, kdy si příznivci zimní turistiky i sportování, za ideálních zimních podmínek přišli opravdu na své. S počátkem minulého víkendu přišla výrazná změna v podobě oteplení, větru a deště, sníh mizel doslova před očima. Šumavské srážky opět ukázaly svá zimní specifika.

Z meteorologického hlediska bylo zajímavé sledovat, jak se zmíněná změna v počasí projevila ve srážkových úhrnech v oblasti Šumavy. Na příkladu dat z několika vybraných stanic dokumentujeme výrazné rozdíly v návětrné a závětrné části Šumavy. Srážky se začaly vyskytovat v menší míře v pátečním odpoledni, aby pak během noci zesílily v příhraniční oblasti, zatímco na české straně pod Šumavou byly doslova zanedbatelné. Zpočátku z teplého větru tající sníh, po něm následně zesilující srážky začaly rychle zvedat hladiny příhraničních toků. Rozdílná situace ve srážkách na Šumavě se zvýraznila během soboty a části neděle, aby později v neděli odpoledne se dostavily srážky i do podhůří Šumavy. Před 16. h došlo ke změně proudění, jak se od severu postupně propadal studenější vzduch, na hřebenu Šumavy přešly srážky v mokré sněžení. Část českého podhůří Šumavy přešla do srážkového návětří, a na příkladu dat z Vimperku je zřejmé, jak se najednou s koncem této epizody srážky vyskytly i tam. V pondělí ráno (20. 2.) bylo naměřeno 11,4 mm srážek, zatímco pátek, sobotu a větší část neděle měl prakticky téměř beze srážek. 

Víkendovou zajímavou srážkovou epizodu částečně dokumentují grafy denních úhrnů srážek na příhraniční meteorologické stanici Blatný vrch (potažmo Plechý) v porovnání s podobně vysokým Boubínem v „šumavském vnitrozemí“. V druhém případě pak porovnání srážek z českého podhůří, v podobě srážkových úhrnů z Vimperku, se srážkoměrnou stanicí Lindberg-Buchenau pod hlavním hřebenem bavorské části Šumavy. V souhrnu za tři „víkendové“ dny (pátek až neděle) spadlo na meteorologické stanici Blatný vrch 79 mm (zaokrouhleno na celé mm) srážek, zatímco na Boubíně to bylo 20 mm. Ve zmíněném Vimperku to bylo v souhrnu 12 mm oproti Buchenau, kde zaznamenali 57 mm. Za povšimnutí stojí např. také srážkové úhrny z meteorologické stanice Plechý (61 mm), bavorských stanic Brennes a Finsterau (55 mm), nebo Prášil a Bučiny (41 mm), z Churáňova (23 mm), zatímco např. Zbytiny nebo Vyšší Brod zaznamenaly za tři dny pouze 8 mm srážek (zdroj dat: ČHMÚ, HND a DWD).

Výrazné rozdíly ve srážkových úhrnech vlivem návětrných efektů v oblasti Šumavy nejsou v zimním půlroce nijak výjimečné, nicméně tato víkendová epizoda zde stála určitě za zmínku. Nezbývá než si postesknout, že v měsíci únoru by zaznamenané šumavské srážky měly být spíše v podobě sněhu, než jako tato v naprosté většině v podobě deště.

Srážková epizoda s úhrny v mm v jednotlivých dnecha za celý „víkend“ (17.-19. 2. 2023) na vybraných stanicích návětrné a závětrné části Šumavy

Modravský a Roklanský potok po víkendových srážkách, stav sněhu a lyžařské trasy tato výrazná epizoda značně poznamenala (21.2.)

Měření a stav sněhu po oblevě v oblasti Březníku (21.2.)

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..