Únorový sníh, mráz a běžky na Šumavě
Jan Procházka
Foto: Jan Procházka, Antonín Vojvodík, Ivo Rolčík, Miroslav Tesař, Aleš Vácha, Sláva Čáp
První únorová dekáda sebou na Šumavu přinesla nový sníh, vyznačovala se silnými mrazy a výbornými podmínkami pro běžecké lyžování. Pro lepší představu se pokusíme první část února charakterizovat pomocí několika faktů a doprovodných snímků.
Průměrná teplota vzduchu se pro měsíc únor na území Česka udává dle dat ČHMÚ -0,4 °C (za normálové období 1991–2020). Pro známou šumavskou stanici na vrcholu Churáňov (1118 m n. m.) je to potom -2,8 °C, podobně ale třeba také na chladných (mrazových) lokalitách Šumavy v podstatně nižší nadmořské výšce do 800 m, např. na Volarsku, Stožecku či Strážensku (Volary,Luční potok, Hliniště, Řasnice, Nové Údolí apod.). Z výše položených silných mrazových lokalit máme k dispozici o poznání chladnější únorový normál např. pro meteorologické stanice Kvilda-Perla a Březník, kde jsou tyto hodnoty -5,4 °C, resp. -5,6 °C (obecně nejchladnější měsíc leden disponuje měsíčním normálem v obou případech pouze o 2 desetiny nižším, tedy velmi podobně únoru). V grafu níže jsou znázorněny průměrné denní teploty a celkový průměr teploty v první únorové dekádě pro vybrané mrazové lokality Šumavy v různých nadmořských výškách. Z toho je zřejmé, že na Březníku činila v první dekádě odchylka od únorového normálu necelé -3 °C, na Perle už to bylo více než -4 °C, na Knížecích Pláních -4 a půl °C a na Stögrově Huti více než -5 °C. Velmi chladnou dekádu na Knížecích Pláních podtrhuje její teplotní průměr -10 °C a na stanici Kvilda-Perla stojí také za pozornost zdejší průměrná denní teplota -21 °C zaznamenaná 7. února. Na nejvyšším vrcholu Šumavy (Grosser Arber) byla průměrná teplota vzduchu první dekády února na tamní meteorologické stanici v nadmořské výšce 1437 m -7,0 °C, což je -3 °C pod dlouhodobým normálem (zdroj: wetterzentralle.de), podobnou odchylku od normálu (1991-2020) naměřili meteorologové na Churáňově (zdroj: ČHMÚ).
O silných mrazech jsme referovali v článku a aktualitě v průběhu posledního týdne. V grafu níže pak poskytujeme přehled minimální denní teploty na zmíněných meteorologických stanicích v průběhu celé dekády. Všechny uvedené stanice dosáhly za tu dobu na mráz -25 °C a silnější 3x, Knížecí Pláně dokonce 4x. Pět dnů po sobě se v této dekádě vyskytly mrazy pod -20 °C kromě v grafu uvedených dvou stanic (Knížecí Pláně a Stögrova Huť) i na meteorologických stanicích Hliniště, Volary a Volary, Luční potok.
Kromě silného mrazu se první dekáda února vyznačovala výrazným zlepšením sněhových podmínek. Zatímco po začátku ledna jsme byli na Šumavě v podstatě bez sněhu, a ještě v posledním lednovém sněhovém servisu jsme referovali jen o slabé sněhové pokrývce, tak v prvním únorovém sněhovém přehledu se jednalo o výrazně vyšší stavy sněhu na celé Šumavě. Pro upřesnění aktuálních podmínek v tabulce pod textem uvádíme přehled charakteristik sněhu na některých vybraných meteorologických stanicích a lokalitách, kde kromě výšky sněhu sledujeme i jeho hustotu a vodní hodnotu. Prezentované údaje vypovídají o letošním stavu ke konci první únorové dekády. Pokud jde o sezonní porovnání sněhových charakteristik na Šumavě, tak jestliže je současný vylepšený stav výšky sněhu stále ještě mírně podprůměrný, údaje zejména pro vodní hodnotu sněhu jsou již podprůměrné výrazně, tzn., že ve sněhu je zatím nesrovnatelně nižší zásoba vody než tomu bylo zpravidla v tuto dobu v předešlých letech.
Výše uvedené však nikterak neubralo na možnostech využití sněhových podmínek z hlediska zimní turistiky, zejména běžeckého lyžování (uváděli jsme v článku z 4. února). Ba naopak. Větší množství čerstvě napadaného sněhu a celodenní mrazy umožnily strojovou úpravu lyžařských tras prakticky v plném rozsahu. Sněžnou rolbou vytlačené stopy měly díky zmíněným podmínkám velmi dobrou kvalitu i životnost, tak si vyznavači bílé stopy přišli na Šumavě opravdu na své. A to kromě podhůří v posledním týdnu prakticky ve všech polohách Šumavy. Jak dokreslují snímky pod článkem, lyžařské trasy byly upraveny jak v okolí tradičních center běžeckého lyžování, tak i v oblastech, kde to poslední roky tak časté nebylo. K tomu všemu nám navíc poslední dny přálo příjemné slunečné počasí.
Závěrem možno konstatovat, že první únorová dekáda byla na Šumavě z pohledu počasí i zimní turistiky opravdu velmi zajímavá.
Průměrná a minimální denní teplota vzduchu v první únorové dekádě na vybraných meteorologických stanicích Šumavy
Sněhové charakteristiky ke konci první únorové dekády na vybraných meteorologických stanicích a měrných profilech Šumavy
Snímky z bílé stopy a měření charakteristik sněhu první dekády února v oblasti Šumavy