Velikonoční výstup na Velký Roklan

Velikonoční výstup na Velký Roklan byl spojen s měřením sněhu, 29.3.2024

Počasí bylo na Šumavě v posledním týdnu jako na houpačce. Nejdříve hned na pondělí 25. března napadl sníh, často kolem 5 cm, na Kvildách kolem 10 cm a na hřebenech Šumavy to bylo až 20 cm, jak referoval v tradičním pondělním sněhovém reportu ČHMÚ. Následovalo noční vyjasnění, kdy teplota vzduchu zejména na sněhové pokrývce klesala hluboko pod bod mrazu. Na více lokalitách Šumavy bylo naměřeno pod -10 °C, na Rokytské slati dokonce -16,4 °C, jak jsme hned v úterý informovali v aktualitě na našem webu. Netrvalo dlouho a den nato, ve středu, naopak padaly teplotní rekordy maximální teploty vzduchu, kde například v Černé v Pošumaví bylo hodnotou 19,2 °C překonáno o více než 2 stupně dosavadní maximum pro 27. března z roku 2003, v Českých Budějovicích naměřili dokonce 22,1 °C (FB ČHMÚ). Ve čtvrtek pro změnu přišla během dne studená fronta, na které opět padal déšť se sněhem, od vyšších poloh sníh. Ani to nás neodradilo a uskutečnili jsme další den ráno především za účelem měření sněhu výstup na Velký Roklan.

Velký Roklan (Grosser Rachel) je s nadmořskou výškou 1453 m nejvyšší hora centrální části Šumavy a Bavorského lesa, celkově zde pak druhá nejvyšší po Velkém Javoru (Grosser Arber, 1456 m n. m.). Příhraniční oblast Roklanu je na základě historických měření (od konce 19. století) i současných výzkumů považována za srážkově nejbohatší oblast Šumavy, zejména pak v zimním půlroce. O tom svědčí výsledky měření měsíčních úhrnů srážek a výšky sněhové pokrývky kolegů z Národního parku Bavorský les i našich měření v oblasti Podroklaní a Blatného vrchu.

Velikonoční výstup na Velký Roklan jsme podnikli v pátek 29. března z bavorské strany po stezce s označením Bärlapp vedoucí od vlakového nádraží Klingenbrunn (Klingenbrunner Rachelsteig). Velký Roklan zpovzdálí svítil bílou barvou nově napadaného sněhu, na stezce se první sníh objevil ale až tak od výšky 1030 m, kousek od stylového přístřešku Schutzhütte Emeiriegel (v okolí Philippsreutu ležela souvislá pokrývka nového sněhu už o 100 výškových m níže). Nicméně se stoupajícími metry této méně frekventované lesní stezky sníh přibýval a ve slunečním svitu vytvářel příjemnou velikonoční atmosféru. Tu postupně umocnily i překrásné výhledy na celou Šumavu a na jih až k Alpám. Podobně jako při loňském jarním výstupu na Roklan (více v článku:  Roklan na jaře horou dvou tváří) jsme zaznamenali velký rozdíl ve výšce sněhu na jižních svazích této hory oproti vrcholu a svahům odvrácených k české straně Šumavy. Za skalnatým vrcholem se nachází ještě větrem naváté vysoké vrstvy sněhu, podobně vrcholová chata Horské služby je ještě v poměrně mohutném sněhovém sevření. Na zavedeném měrném profilu, který byl již před více lety vytyčen v dostatečné vzdálenosti od vrcholu v nadmořské výšce cca 1425 m, jsme dokumentovali výšku sněhu 135 cm a naměřili ještě téměř 700 mm zásoby vody ve sněhu, čímž se opět potvrdilo výše uvedené o vysokých zimních srážkách v této oblasti. Velikonoční výstup na Velký Roklan se letos opět vydařil, což přibližují i níže uvedené příležitostně pořizované snímky.

Velikonoční výstup na Velký Roklan, 29. 3. 2024, fotodokumentace: JP a SČ

Sdílej příspěvek:
Jan Procházka
Jan Procházka

Na Šumavě jsem z větší části vyrůstal a pozoroval dění kolem sebe včetně počasí a jeho projevů. Výsledky pozorování a spolupráce s dalšími nadšenci a odborníky se snažíme přinášet i ostatním. Jsem členem České meteorologické společnosti, z. s. a výzkumníkem na Fakultě zemědělské a technologické Jihočeské univerzity.

Přidej komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..